Szukaj
Szukaj
resekcja żołądka, bajpas żołądka, otyłość

Spis treści

Rękawowa resekcja żołądka SG (metoda laparoskopowa) - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że już teraz co czwarty Polak zmaga się z otyłością, a do roku 2025 cierpieć na tę chorobę będzie już 26 procent społeczeństwa. Obecnie dysponujemy wieloma sposobami, by rozprawić się z chorobą, również niezwykle skutecznymi metodami chirurgicznymi — w tym rękawowa resekcja żołądka SG metodą laparoskopową, która nie tylko przynosi satysfakcjonujące efekty, ale też jest najmniej inwazyjna i najbardziej bezpieczna wśród innych chirurgicznych metod leczenia otyłości.

Podstawowe informacje o zabiegu

Zabieg dla kobiet i mężczyzn
Czas zabiegu: ok. 2,5 godziny
Cena: od 28 000 zł

Co daje rękawowa resekcja żołądka?

Rękawowa resekcja żołądka metodą laparoskopową to rodzaj zabiegu bariatrycznego, który polega na zmniejszeniu żołądka poprzez wycięcie około 65-85 procent jego objętości. – pozostała po operacji część przypomina rękaw, stąd wzięła się właśnie nazwa zabiegu. Dzięki zmniejszeniu żołądka pacjent wcześniej osiąga uczucie sytości, co sprawia, że może zmniejszyć porcje pokarmowe i uzyskać deficyt kaloryczny, który będzie skutkował utratą nadprogramowych kilogramów i osiągnięciem właściwej wagi.  Jest to niezwykle skuteczna metoda leczenia otyłości i pozwala w przeciągu roku od zabiegu utracić od 50 do nawet 80 procent nadmiernej masy ciała.

Ile kosztuje rękawowa resekcja żołądka?

Ostateczny koszt zabiegu jest zależny od kilku czynników i zazwyczaj jest ustalany indywidualnie z pacjentem. Zazwyczaj cena zabiegu wynosi od  25 tysięcy, a w jej skład wlicza się koszt badań przed zabiegowych, zabiegu, znieczulenia ogólnego oraz kilka dni pobytu w klinice, które są konieczne po operacji. W większości przypadków należy również przeprowadzić konsultację z dietetykiem, gdyż po przeprowadzonym zabiegu należy stosować specjalną dietę.

Koszty zabiegu mogą się różnić w zależności od wybranego miasta oraz kliniki, jednak w przypadku operacji nie warto w wyborze kierować się jedynie ceną, a zwrócić uwagę na profesjonalizm i doświadczenie lekarzy, którzy zapewnią nam bezpieczeństwo podczas zabiegu oraz zminimalizują ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Rękawowa resekcja żołądka SG metodą laparoskopową cena od 28 000 tyś zł

Bypass żołądkowy RYGB (metoda laparoskopowa) 32 000 tyś zł 

Ile trwa rękawowa resekcja żołądka?

Resekcja jest zabiegiem, który jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj trwa około godziny — dwóch i polega na laparoskopowym wykonaniu kilku (zazwyczaj pięciu) nacięć na skórze brzucha o szerokości 1-2 centymetrów, przez które wprowadza się narzędzia, kamerę oraz źródło światła, które będą niezbędne do przeprowadzenia operacji. Następnie przy użyciu tytanowych zszywek zamyka się ścianę boczną żołądka, a pozostałą nadmiarową część wycina się i usuwa. Przed zakończeniem zabiegu przeprowadza się jeszcze próbę szczelności, a następnie zakłada szwy, oraz opatrunki. Po zabiegu pacjent jest wybudzany z narkozy i przywożony na salę pooperacyjną. Przeważnie w klinice pozostaje się przez dwie doby, a jeżeli nie wystąpią powikłania, można wówczas wrócić do domu, gdzie trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

zmniejszenie żołądka efekty, resekcja, sleeve

Co jeść po rękawowej resekcji żołądka?

Resekcja jest operacją, która wymusza zmianę nawyków żywieniowych — przez pierwsze sześć tygodni konieczne jest stosowanie lekkostrawnej diety płynnej oraz miksowanej. Po tym czasie można zacząć wprowadzać produkty stałe, jednak żeby operacja resekcji żołądka odniosła zakładany efekt, konieczna jest stała zmiana nawyków żywieniowych. Podstawowe zasady to ograniczenie się do pięciu małych posiłków dziennie, dokładne żucie oraz powolne spożywanie pokarmów. Należy również pamiętać, żeby oddzielnie przyjmować pokarmy stałe, a oddzielnie płynne. Ze względu na możliwość wystąpienia niedoborów pokarmowych u osób po zabiegach bariatrycznych, powinno się również pamiętać o przyjmowaniu suplementów diety, a także unikaniu pokarmów, które są przez nas źle tolerowane.

Kto może poddać się rękawowej resekcji żołądka? Ile trzeba ważyć, żeby zmniejszyć żołądek?

Operacji resekcji mogą się poddać wszyscy pacjenci zmagający się z otyłością, którzy kwalifikują się do zabiegu i u których zmiana stylu życia oraz nawyków żywieniowych nie przyniosły spodziewanych efektów. Przyjmuje się, że operacje bariatryczne przynoszą wymierne efekty u osób, których BMI jest równe lub większe niż 40 (tzw. otyłość olbrzymia) oraz u osób z BMI większym niż 35, o ile wraz z otyłością występują choroby współistniejące takie jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, i u których przeprowadzony zabieg indukowanej redukcji masy ciała może przynieść potencjalną poprawę. Tak samo przeprowadzenie zabiegu jest wskazane u osób z BMI powyżej 30, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 oraz stan hiperglikemii.

Należy pamiętać, że żeby poddać się zabiegowi zmniejszania żołądka, konieczne jest ukończenie 18 roku życia oraz dobry stan zdrowia.

Czy można pić alkohol po operacji?

Bezpośrednio przed operacją oraz w trakcie rekonwalescencji po operacji żołądka picie alkoholu jest bezwzględnie przeciwwskazane. Jednak spożywanie alkoholu jest dość problematyczną kwestią również w dłuższym okresie po operacji bariatrycznej. Najnowsze badania wskazują, że u pacjentów po operacjach bariatrycznych obserwuje się szybsze wchłanianie alkoholu, przez co zmniejsza się ich tolerancja na tę substancję, a także może doprowadzić do zatruć. Z tego też względu osoby po usunięciu żołądka są bardziej narażone na chorobę alkoholową.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki oraz że alkohol nie jest szczególnie polecany w zdrowej diecie, powinien być spożywany w małych ilościach, w czasie nie krótszym niż 3 miesiące od przeprowadzonej operacji.

Ile się chudnie w pierwszym miesiącu po resekcji żołądka?

Spadek masy ciała po operacji zazwyczaj następuje w kilku etapach. Największa utrata wagi przypada na okres 6-8 miesięcy po zabiegu, kiedy to można utracić nawet do 70 procent nadprogramowej masy ciała, oczywiście jeżeli będzie się stosować do zaleceń dietetyków i nie wróci się do złych nawyków żywnościowych. Ostateczny rezultat i najniższą wagę osiąga się zazwyczaj w 9 do 12 miesięcy po zabiegu. Utrata wagi jest zdecydowanie największa w pierwszych miesiącach po operacji i zazwyczaj zależy indywidualnie od pacjenta oraz tego ile nadprogramowych kilogramów powinien zgubić, oraz innych czynników. Można jednak założyć, że w pierwszym miesiącu po zabiegu resekcji utrata wagi wyniesie między 10 a 15 kilogramów.

BYPASS żołądkowy RYGB (metoda laparoskopowa)

Coraz większą popularność w Polsce i w Europie zyskuje metoda Gastric Bypass, czyli Bypass żołądkowy, który jest niezwykle skuteczną i powszechną metodą leczenia otyłości w Stanach Zjednoczonych. Zabieg Bypass żołądkowy polega na podzieleniu żołądka na dwie części, mniejszą — łączy się bezpośrednio z jelitem cienkim, natomiast większa wraz z dwunastnicą zostaje wyłączona z procesu trawienia. W ten sposób nie tylko zmniejsza się żołądek, przez co szybciej osiąga się stan sytości, ale również dzięki bezpośredniemu połączeniu żołądka z jelitem cienkim, pokarmy są szybciej trawione i wchłaniane. Zalecenia po zabiegowe w procedurze Bypass żołądkowy są podobne jak przy innych operacjach bariatrycznych, w tym dieta płynna i miksowana, a także przyjmowanie dodatkowych witamin, a sam zabieg wskazany jest dla osób z otyłością BMI ponad 35, cukrzycą typu drugiego, zespołem metabolicznym, a także chorujących przy tym na refluks żołądkowy.

zmniejszenie żołądka laparoskopowo

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu Bypass żołądka

Operacja rękawowej resekcji żołądka oraz zabieg Bypass żołądka jest metodą stosunkowo mało inwazyjną, jednak jak dla każdej procedury medycznej istnieją przeciwwskazania, przy których nie można jej przeprowadzić dla bezpieczeństwa pacjenta. Podstawowymi przeciwwskazaniami są: ciężkie choroby krzepnięcia krwi, aktywna choroba nowotworowa, stan po zawale niewydolność serca, AIDS, a także brak współpracy ze strony pacjenta — również podczas konsultacji dietetycznych, które są niezbędne by zabieg przyniósł spodziewane efekty.

Rekonwalescencja po zabiegu resekcji żołądkowa

Pierwsze dwa trzy dni po przeprowadzonym zabiegu (pięć w przypadku zabiegu Bypass żołądkowy) spędza się w klinice na obserwacji pooperacyjnej, gdzie lekarze nadzorują nasz stan zdrowia, a także podawane są leki przeciwbólowe. Jeżeli nie wystąpią komplikacje pooperacyjne, pacjent może wrócić do domu, gdzie jest zobowiązany ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Przez kolejne dwa do czterech tygodni, należy prowadzić oszczędzający tryb życia i pozostać w domu, w tym czasie najczęściej pacjent pozostaje na zwolnieniu lekarskim. Powrót do pełnej aktywności trwa jeszcze kilka tygodni. W pierwszym okresie po operacji mogą wystąpić bóle brzucha, toteż ściśle należy przestrzegać zaleceń lekarza, a także zażywać przepisane leki.

Zabieg resekcji żołądka oraz BYPASS żołądkowy RYGB metodą laparoskopową. W Klinice Dermedik zabieg od lat wykonuje 

dr n. med. Zbigniew Plewa, chirurg ze specjalizacją z chirurgii onkologicznej, specjalista medycyny estetycznej, szkoleniowiec. 

Przeczytaj więcej: Balon żołądkowy

Sprawdź inne zabiegi! Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zapraszamy ponownie

Aby oglądać naszą stronę należy potwierdzić wymagania dotyczące dostępu do strony.

Ta strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Aby potwierdzić, że spełniasz te wymagania, kliknij przycisk “Potwierdzam”.

Przechodząc dalej, oświadczasz, że:

Posiadasz formalne wykształcenie z zakresu medycyny / ochrony zdrowia lub prowadzisz działalność w zakresie medycyny / ochrony zdrowia.
Jesteś świadomy/a, że treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Udostępnianie materiałów zawartych na tej stronie na stronach i w social mediach przeznaczonych dla nie-profesjonalistów jest zabronione.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, aby potwierdzić rezerwację i zaproponować termin.