Kompletny przewodnik po stymulatorach tkankowych i o tym, jak mogą poprawić wygląd skóry

Stymulatory tkankowe przełom w medycynie estetycznej i kosmetologii. Istnieją już od kilku dekad, ale stały się popularne dopiero w ostatniej dekadzie. Wynika to głównie z naukowego podejścia, jakie przyjęto do ich opracowania. Obecnie są jedynym z najczęściej wybieranych zabiegów w Klinice Dermedik. 

przewodnik po stymulatorach tkankowych

Spis treści

Stymulatory tkankowe co to takiego?

Stymulatory tkankowe to substancje stosowane na skórę w celu stymulacji komórek skóry i przyspieszenia gojenia. Stymulatory tkankowe mogą być stosowane w medycynie estetycznej, gdy konieczne jest pobudzenie produkcji kolagenu, co pomaga przy zmarszczkach i bliznach, a także w dermatologii, przy łuszczycy czy egzemie

Korzyści wynikające ze stosowania stymulatorów tkankowych.

Stymulatory tkankowe są przeznaczone do różnych celów, dlatego przed dokonaniem zabiegu należy przeprowadzić konsultację aby upewnić się, że preparat, który chcesz pomoże Ci osiągnąć pożądane rezultaty. Możesz też skorzystać z wiedzy doświadczonego personelu kliniki Dermedik. Szukając stymulatora tkankowego, warto wiedzieć, który preparat najlepiej sprawdzi się pod oczami, który produkt ma najlepsze właściwości i który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby. Dostępne są opcje z różnymi składnikami, które mogą zapewnić różne wyniki w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby. 

Wprowadzenie do stymulatorów tkankowych

Istnieje kilka rodzajów stymulatorów tkankowych, które z powodzeniem są stosowane w medycynie estetycznej. Do najbardziej popularnych należą takie substancję jak:  alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA), retinoidy, pochodne witaminy C, takie jak kwas askorbinowy (AA) czy sodowy fosforan askorbylu (sAP). , kwas kojowy i kwas azelainowy; peptydy, takie jak pentapeptyd palmitoilo-4 (Matrixyl); aminokwasy, takie jak arginina czy czynniki wzrostu.

Stymulatorów tkankowe i wypełniacze - przegląd substancji, preparatów i produktów

Stymulatory to substancje, które podane do skóry powodują unikalną reakcję, odpowiedź tkankową i komórkową. Mają zdolność do proliferacji-w biologii oznacza to namnażanie się komórek. Przebudowują i przywracają utracone parametry skóry. Godna polecenia grupa produktowa ze względu na naturalny, dyskretny, i szybko pojawiający się efekt poprawy jędrności, sprężystości i gęstości skóry. Skuteczność i bezpieczeństwo poparte badaniami klinicznymi. Poniżej przedstawię kilka z nich z podziałem na główne składniki danego produktu.

POLINUKLEOTYDY

Stymulacja receptorów alfa genealogicznych ma wpływ na poprawę krążenia limfy, aktywne metabolity wiążą wolne rodniki w pierścienie aromatyczne-mocne działanie antyoksydacyjne  (chroniące skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych), posiadają wolne grupy fosforanowe, które działają  na zasadzie gąbki elektrostatycznej-bardzo mocno ściągają wodę i zapewniają długotrwałe izoosmotyczne nawodnienie macierzy pozakomórkowej, dzięki czemu skóra staje się nawilżona i jędrna, zmniejszają tendencję do magazynowania hemosyderyny, czyli wpływają na rozjaśnienie skóry.

Efekty widoczne na skórze: rozjaśnienie, nawilżenie, ściągnięcie wody-likwidacja obrzęków, stworzenie środowiska dla fibroblastów do syntezy kolagenu, napięcie, poprawa kondycji skóry, spłycenie zmarszczek

Polecane produkty: Lumi Eyes, Nucleofill, DIVES med.-Polifill Strong

Protokół zabiegowy:  4 zabiegi w odstępie od 2 do 4 tygodni

KWAS HIALURANOWY

Hybrydy kwasu hialuronowego. Opracowane techniki MD Codes-kodów młodości. Technika PAB (bio active points ) oraz BRP  (Bio Revitalization Point)  stworzona w odpowiedzi na  charakterystykę starzenia się środkowej i dolnej części twarzy. Punkty gdzie podczas mimiki preparat bardzo szybko i bardzo równomiernie przesuwa się na całą skórę-badania naukowe. Dzięki temu otrzymujemy uniesienie kości jarzmowej oraz delikatny lifting, efekt rusztowania i wysmuklenia twarzy. Ponadto Hybrydowy kwas hialuronowy to również regeneracja lipocytów-regeneruje poduszeczki tłuszczowe, które z wiekiem ulegają zanikowi i odpowiadają za starzenie się skóry. Poprzez brak kwasu hialuronowego, tracimy objętość. Dzięki uzupełnieniu niedoborów neutralizujemy zwiotczenie skóry i otrzymujemy efekt „anty-grawitacyjny”. Odbudowana zostaje podstawowa struktura macierzy pozakomórkowej ECM (Extra Cellular Matrix), przygotowane zostaje środowisko dla nowo powstających elementów budulcowych skóry. Już w jeden miesiąc po pierwszej iniekcji obserwujemy statystycznie istotną poprawę wyniku FVLS (Efekt bio-rewolumetryczny), a także ważne uregulowanie mikrowypukłości powierzchni skóry (efekt wygładzenia). Miesiąc po drugiej iniekcji obserwujemy statystycznie istotne zmniejszenie wyniku WSRS (efekt przeciwzmarszczkowy)

Efekty widoczne na skórze: Bioremodeling tkanek, V-lifting, neutralizacja zwiotczenia skóry i przywrócenie konturów twarzy oraz sposób na idealne nawilżenie skóry.

Polecane produkty: GEO-Lifting V 64mg, Ejal 40, Profhilo®

Protokół zabiegowy: 2/3 zabiegi w odstępie od 4 do 6 tygodni

AMINOKWASY

AART (amino acid replacement therapy)-Aminokwasowa terapia zastępcza. Glicyna-aktywuję syntezę kolagenu, L-prolina-silne właściwości higroskopijne, L-lizyna-składniki wzmacniające odporność skóry. Kwas hialuronowy-główny składnik tkanki łącznej-działanie nawilżające i ujędrniające. Synergia tych składników koryguje przedwczesne oznaki starzenia oraz spowalnia niszczenie endogennego białka. Aminokwasy są, prekursorami kolagenu i elastyny. Ta kombinacja pomaga stymulować regenerację macierzy pozakomórkowej, prowadząc do biogenezy skóry. Świetnie sprawdza się w delikatnej okolicy oka. AART może być stosowany na wszystkich obszarach ciała gdzie zauważymy objawy uszkodzenia skóry mechanicznego (gojenie ran, bliznowacenie tkanki, redukcja drobnych ubytków skóry np. potrądzikowych) i fotostarzenia (twarz, szyja, dekolt, ramiona)

Efekty widoczne na skórze: Redukcja zmarszczek, regeneracja i odbudowa skóry, poprawa elastyczności i sprężystości skóry, likwidacja cieni pod oczami, redukcja blizn i rozstępów.

Polecane produkty: Re:Modeling, Sunekos® 200 i 1200, Jalupro®  4 zabiegi w odstępie 4 tygodni

Protokół zabiegowy:  4 zabiegi w odstępie 4 tygodni

POLIKAPROLAPTON

PCL znalazł wiele zastosowań biomedycznych. Efekty uzyskiwane za pomocą polikaprolaktonu w organizmie jest niezwykle długotrwały, właśnie dlatego najczęściej stosuje się go do produkcji implantów czy wchłaniających się nici chirurgicznych. Jest stosowany w medycynie jako polimer medyczny dzięki zdolności stopniowego, powolnego rozpadu na skutek hydrolizy wiązań estrowych (Efekty działania polikaprolaktonu utrzymuje się od 2 do 3 lat). Stymuluje fibroblasty do zwiększonej neokolagenezy zapewniając głęboki lifting, poprawę napięcia oraz elastyczności skóry.

Efekty widoczne na skórze: wypełnienie fałdy marionetki, fałdy nosowo-wargowej, unie-sienie obniżonych kącików ust, powiększenie i modelowanie policzków, poprawa owalu twarzy, poprawa elastyczności skóry, naprężenie wiotczejącej oraz obwisłej skóry

Polecane produkty: Gouri 

Protokół zabiegowy: 1 zbieg (Efekty utrzymują się od 12 do 36 miesięcy)

HYDROKSYAPATYT WAPNIA

Opracowanym na bazie mikrokuleczek hydroksyapatytu (CaHA), Jego składniki – wapń oraz fosfor, są naturalnie występującymi składnikami ludzkich tkanek. Z czasem (po około 4 miesiącach) CaHa zostaje pochłonięty przez makrofagi i znika, a jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach rusztowanie, siatkę z kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej. Dzięki temu skóra naturalnie się odmładza, staje się grubsza i bardziej elastyczna, zostają przywrócone idealne proporcje twarzy.

Efekty widoczne na skórze: Zagęszczenie skóry, przywrócenie jędrności skórze, modelo-wanie policzków, kąta żuchwy i brody, modelowanie dłoni, usunięcie blizn potrądziko-wych, wypełnienie zmarszczek i bruzd

Polecane produkty: Radiesse®, Crystalys 

Protokół zabiegowy: 1 zabieg (Efekty utrzymują się od 12 do 18 miesięcy) 

 

Przeczytaj również:

Stymulatory tkankowe — spektakularne efekty w odbudowie skóry na poziomie komórkowym

KWAS POLIMLEKOWY/KOLAGEN

PLLA-związek chemiczny naturalnie występujący w naszym organizmie. Uzupełnia niedobory kolagenu, który tracimy (po 25 roku życia zaczynamy tracić 1% kolagenu w ciągu roku), oraz wpływa na syntezy peptydu C prokolagenu, powodując syntezę i poliferację (namnażanie) kolagenu w skórze. Wypływa na wszystkie cechy kolagenu, czyli poprawę napięcia, jędrności, gęstości, wygładzenia i nawilżenia skóry. Powoduje tworzenie się włóknistej tkanki łącznej i neokolagenezę, co prowadzi do stopniowej korekcji leżącej u podstaw lipoatrofii lub zmian twarzy związanych z procesem starzenia. Kolagen bardzo dobrze odtwarza i kompensuje zanik tkanki tłuszczowej i remodeling kości. Niweluje ubytki objętości i daje delikatny efekt wypełnienia (soft-lifting). Stymuluje, zagęszcza i napina skórę. Dodatkowo karboksymetyloceluloza wykazuje działanie przeciwstarzeniowe oraz działa hamująco na hialuronidazę – przeciwdziałając utracie naturalnego kwasu hialuronowego. To grupa najtrwalszych i najsilniejszych stymulatorów. 

Efekty widoczne na skórze: indukcja syntezy kolagenu ,nawilżenie, redukcja zmarszczek, poprawa napięcia, rewitalizacja, rozświetlenie, regeneracja, odżywienie, zagęszczenie struktury skóry, może być stosowany do soft liftingu, wypełnienia zmarszczek i ubytków skóry jak i również do odbudowy i regeneracji szyja, dekolt, okolica oka, doliny łez, dol-nej powieki.

Polecane produkty: LenisnaJuveLook (kwas polimlekowy) 

Protokół zabiegowy: 1/2 zabiegi w odstępie od 2 do 4 miesięcy (Efekty utrzymują się od 12 do 24 miesięcy)

Polecane produkty: Linerase, NITHYA, Karisma Rh Collagen Face (Kolagen) 

Protokół zabiegowy: 2 zabiegi w odstępie 30 dni, a następnie sesja przypominająca (1 zabieg)  po 4 miesiącach.

Podsumowując, stymulatory tkankowe mogą być świetną metodą do uzyskania pożądanego wyglądu, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa każdy preparat i jakie są jego zalety, aby dokonać najlepszego wyboru dla swoich potrzeb. Dzięki odpowiednio dobranemu preparatowi i konsultacji z profesjonalistą powinieneś być w stanie określić, który rodzaj stymulatora tkankowego jest dla Ciebie najlepszy. 

podpis na blog KK.2

Bibliografia:

DREMATOLOGIA I KOSMETOLOGIA-artykuł Dr Kinga Nicer-Specjalista II stopnia dermatologii i wenerologii, Wiceprezes SLDE, Dyrektor Naukowy Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Againe

Podstawy Medycyny Estetycznej-Andrzej Przylipiak

Dermatologia estetyczna-Kamila Padlewska

Estetyczny Magazyn-Medycyna estetyczna dla profesjonalistów (Źródło bezpiecznej wiedzy ekspertów)

Artykuły-Biotrchnologia.pl

Https://www.ollie.pl-szkolenia medycyny estetycznej

Dr Karolina Pazera i dr Krzysztof Ziemlewski-wykłady naukowy

Opisy producentów wyżej wymienionych preparatów oraz wykłady medyczne

Zapraszamy ponownie

Aby oglądać naszą stronę należy potwierdzić wymagania dotyczące dostępu do strony.

Ta strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Aby potwierdzić, że spełniasz te wymagania, kliknij przycisk “Potwierdzam”.

Przechodząc dalej, oświadczasz, że:

Posiadasz formalne wykształcenie z zakresu medycyny / ochrony zdrowia lub prowadzisz działalność w zakresie medycyny / ochrony zdrowia.
Jesteś świadomy/a, że treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Udostępnianie materiałów zawartych na tej stronie na stronach i w social mediach przeznaczonych dla nie-profesjonalistów jest zabronione.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, aby potwierdzić rezerwację i zaproponować termin.