Skleroterapia

cena

Zabieg na jedną nogę

500 – 1000 zł

skleroterapia zabieg, leczenie żylaków,

Spis treści

Skleroterapia żylaków — wszystko co musisz wiedzieć i na czym polega zabieg

Żylaki są jedną z chorób cywilizacyjnych, która dosięga coraz więcej osób. Na ich powstawanie mają wpływ różne czynniki, zarówno predyspozycje genetyczne, jak i tryb życia oraz codzienne nawyki. Z czasem drobne, bezbolesne pajączki, które pojawiają się na nogach mogą przekształcić się w grube, ciemne żylaki wyraźnie widoczne pod skórą, które są nie tylko problemem estetycznym, ale i mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Obecnie możemy poddać się różnym zabiegom, które pozwolą nam pozbyć się uciążliwych żylaków, zarówno mniejszych, jak i większych. Jedną ze stosowanych metod usuwanie żylaków jest skleroterapia, bezoperacyjny zabieg, który pozwoli nam pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Podstawowe informacje o zabiegu

Zabieg dla kobiet i mężczyzn
Czas zabiegu: od 30 minut
Zalecana ilość zabiegów:
wedle indywidualnych potrzeb 1-4
Znieczulenie?
tak/nie
Częstotliwość zabiegów
7 - 14 dni
Cena: od 500 zł do 1000 zł

Na czym polega skleroterapia czyli zabieg leczenia żylaków kończyn dolnych?

Skleroterapia jako metoda leczenia żylaków jest bezoperacyjnym zabiegiem pozwalającym zmniejszyć lub całkowicie usunąć żylaki (w tym spowodowane przez żyły głębokie), w zależności od ich stanu wyjściowego. Zabieg polega na nastrzykiwaniu zmienionych chorobowo miejsc specjalnym roztworem pod postacią płynu lub tkanki, który wywołując kontrolowany stan zapalny doprowadza do zagojenia się żyły i tym samym jej zamknięcia i zniknięcia żylaków. Zabieg trwa około dwudziestu — trzydziestu minut i jest praktycznie bezbolesny, dzięki użyciu do nastrzykiwania cienkich igieł.

Po wykonanym zabiegu skleroterapii zakładany jest opatrunek uciskowy, który pozwala na szybszy przebieg procesu zwłóknienia, a także zapobiega powikłaniom oraz podnosi skuteczność zabiegu.

Operację skleroterapii można powtarzać, jednak to samo miejsce nie może być nastrzykiwane w odstępach mniejszych niż siedem — czternaście dni. Co istotne, zabiegi nie muszą być łączone w serie, dlatego, w przypadku, gdy zmiany są duże i nie zamkną się po pierwszym zabiegu, skleroterapię można powtórzyć w dowolnym czasie.

Zalecenia czego nie wolno robić po skleroterapii? Jak przebiega rekonwalescencja po skleroterapii?​

Skleroterapia jest zabiegiem, który praktycznie nie wymaga okresu rekonwalescencji i można po nim wrócić od razu do zwykłego trybu życia. Tym samym po leczeniu nie jest też wymagane zwolnienie lekarskie. Pierwszym zaleceniem po wykonanym zabiegu jest około półgodzinny spacer, który powinien wejść na stałe do naszego rytmu dnia. Umiarkowana aktywność fizyczna jest bardzo ważna po zabiegu, gdyż przyśpiesza gojenie żył oraz pomaga zapobiegać epizodom zakrzepowo-żylnym. Po zabiegu skleroterapii żylaków należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji np. siedzenia lub stania, dlatego też bezpośrednio po zabiegu oraz przez około tydzień po nim nie należy planować długodystansowych podróży, oraz wydarzeń, które wymagają od nas długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

Przez cztery tygodnie po leczeniu powinniśmy też unikać ekspozycji na promieniowanie UV oraz gwałtownych zmian temperatur powinniśmy więc zrezygnować z sauny, łaźni, gorących kąpieli oraz opalania. Dlatego też zabieg zaleca się wykonywać w chłodniejszych porach roku, gdy temperatura spada poniżej 25 stopni, a w najbliższym czasie po terminie planowanej skleroterapii nie wybieramy się do ciepłych krajów.

Bardzo ważnym elementem rekonwalescencji po zabiegu jest również noszenie specjalnych uciskowych pończochy — przez pierwsze kilka dni powinno się je nosić przez całą dobę, bez ściągania na noc zaś przez kolejne dwa do czterech tygodni od rana do wieczora.

Jak długo wchłania się żylak po skleroterapii?

Skleroterapia to skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwych żylaków nóg i naczynek. Proces gojenia po zabiegu zależy od wielu czynników, wielkości zmian, które były nastrzykiwane, średnicy żyły oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta do gojenia się ran ii może trwać od czterech tygodni w przypadku niewielkich naczynek aż do sześciu miesięcy w przypadku większych zmian. Po okresie sześciu miesięcy zmiany powinny się zagoić i przestać być widoczne, a krążenie powinno odbywać się głębiej położnymi, zdrowymi naczyniami żylnymi.

Skleroterapia - ile kosztuje zabieg?​

Na koszt zabiegu składa się cena preparatu wykorzystywanego do nastrzykiwania żylaków, specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego podczas zabiegu oraz wynagrodzenie lekarza. Zazwyczaj koszt leczenia jednej nogi wynosi od 500 do 1000 zł i jest ustalana indywidualnie w zależności od wielkości zmian, które chcemy usunąć.

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii​

Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym oraz mało inwazyjnym, a powikłania po skleroterapii należą do rzadkości, jednak jak do większości zabiegów istnieje kilka przeciwwskazań, kiedy nie możemy się jej poddać. Do podstawowych należą: ciąża i karmienie piersią, otwarte rany i zmiany skórne w miejscach, które będą poddawane ostrzykiwaniu, aktywna choroba nowotworowa oraz silne stany żylno-zakrzepowe. W dodatku w miejscu, które będzie poddawane zabiegowi, nie powinniśmy posiadać świeżej opalenizny, a bezpośrednio przed zabiegiem nie powinniśmy smarować tych okolic balsamami, kremami oraz stosować leków i maści do stosowania miejscowego.

Jak przygotować się do zabiegu skleroterapii?​

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania przedzabiegowego. Przed planowanym zabiegiem należy wykonać USG dopplerowskie, które pozwoli lekarzowi ocenić stan naczyń krwionośnych oraz zaplanować zakres przeprowadzanej skleroterapii. Przed planowanym zabiegiem warto również na około dwa tygodnie wcześniej zacząć przyjmować preparat z rutyną, która nie tylko wzmocni nasze naczynia krwionośne, ale także pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień.

Czy zabieg skleroterapii jest bezpieczny?

Zabieg jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na usunięcie kłopotliwych żylaków i nieestetycznych naczynek. Do głównych zalet skleroterapii należą znikomy czas rekonwalescencji i możliwość szybkiego powrotu do codziennego trybu życia, znikoma bolesność zabiegu, a także małe ryzyko uszkodzeń gałęzi nerwowych oraz powikłań. Zabieg skleroterapii jest też stosunkowo jedną z tańszych metoda trwałego usunięcia żylaków w porównaniu z nowocześniejszymi metodami leczenia problemów żylnych np. laserem.

Skleroterapia jest zabiegiem, po którym bardzo rzadko występują powikłania. Podczas zabiegu skleroterapii można odczuwać lekki dyskomfort objawiający się jako pieczenie czy szczypanie w miejscach poddanych nastrzykiwaniu. Objawy te mogą się utrzymywać jeszcze w jakiś czas po zabiegu, mogą do nich jeszcze dojść zgrubienia wokół zamykanych żył oraz zaczerwienienia, które mogą być bolesne. W niektórych przypadkach dochodzi również do obrzęków. Są to typowe reakcje, które mogą pojawić się po zabiegu skleroterapii, jednak jeżeli utrzymywałyby się przez dłuższy czas oraz stawały się coraz bardziej dotkliwe, należy skonsultować objawy z lekarzem. Jeżeli wymienionym objawom będą towarzyszyć trudności z oddychaniem, bóle głowy, zawroty, omdlenia lub trudności z poruszaniem kończynami, należy niezwłocznie udać się na pogotowie.

Zabieg skleroterapii ze względu na rzadkość występowania powikłań jest uznawany za zabieg bezpieczny, o ile pacjent został prawidłowo zakwalifikowany do terapii. Dlatego w przypadku, gdy leczymy się na choroby przewlekłe, bezwzględnie powinniśmy poinformować o tym lekarza, tak samo, jak o wszystkich przyjmowanych przez nas lekach.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi skleroterapii?​

Skleroterapia przede wszystkim jest zabiegiem, który ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych chorób układu żylnego. Zabieg skleroterapii jest zabiegiem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne. Najważniejsze zalety zabiegu skleroterapii to przede wszystkim mała inwazyjność zabiegu, trwały efekt, a także brak konieczności hospitalizacji. Skleroterapia pozwala w prosty i szybki sposób zlikwidować problem z żylakami oraz pozbyć się nieestetycznych defektów, tym samym poprawiając nasz komfort psychiczny i poczucie własnej wartości i jest polecany dla wszystkich osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcą w szybki i prosty sposób pozbyć się szpecących żylaków.

Inne metody zamykania naczynek

  • Laser Palomar Luxg-laserowe zamykanie naczynek na twarzy oraz leczenie rumienia
  • Laser Palomar lux 1064-laserowe zamykanie naczyń krwionośnych na nogach

Zabiegi wykonują:

  • Dr n.med. Zbigniew Plewa – szkoleniowiec doświadczony specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej oraz medycyny estetycznej.
  • Dr Filip Reś – doświadczony specjalista chirurgii ogólnej oraz medycyny estetycznej.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu skleroterapii wykonuje się kilka lub kilkanaście wstrzyknięć leku do zmienionych naczyń żylnych, a następnie zakłada się uciskową pończochę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa około 30 minut.

Kolejne nastrzykiwania na tej samej kończynie mogą być wykonane po ok. 7-14 dniach. Zabiegi nie muszą być łączone w serie i mogą być wykonywane w dowolnych odstępach czasu.

Pomiędzy tymi seriami wskazane jest używanie codziennie wyrobów uciskowych utrzymujących prawidłowy przepływ żylny i zapobiegających powstawaniu nowych zmian.

leczenie żylaków
na czym polega skleroterapia?
ostrzykiwanie żylaków
uciskowa ponczocha po skleroterapii

Skleroterapia - bezoperacyjna metoda leczenia żylaków i naczynek

Skleroterapia jest to bezoperacyjna metoda leczenia (usuwania) żylaków, naczynek i poszerzeń żylnych. Podczas zabiegu skleroterapii żyły są nastrzykiwane specjalnym środkiem, dzięki któremu dochodzi do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły. Nieodłącznym elementem zabiegu, zakładanym natychmiast po nastrzykiwaniu, jest opatrunek uciskowy. Dzięki temu opatrunkowi ściany naczynek zbliżają się do siebie a proces zwłóknienia zachodzi dużo szybciej. Utrzymanie ucisku przez dłuższy czas sprzyja unieruchomieniu przyściennej skrzepliny obficie przerastanej włóknikiem. Zabezpiecza to przed powikłaniami oraz zwiększa szanse powodzenia zabiegu.

Tempo procesu gojenia zależy od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz właściwości organizmu i trwa od 4 tygodni (w przypadku naczynek) do 6 miesięcy (w przypadku żył o dużym przekroju). Po tym czasie następuje całkowite zarośnięcie światła żyły i jej zwłóknienie, zmiany pozabiegowe przestają być widoczne a krążenie odbywa się poprzez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne.

 


Skleroterapia

Skleroterapia

 
 

Ile kosztuje zabieg skleroterapii?

Cena zabiegu ustala jest podczas konsultacji lekarskiej. Zależy od indywidualnych wskazań do zabiegu. Skleroterapia nie jest refundowana przez NFZ. Cena zabiegu w Klinice Dermedik to koszt od 500 do 1000zł. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących zabiegu, wolnych terminów czy wyboru lekarza, skontaktuj się z nami +48 664 053 900

Sprawdź inne zabiegi! Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zapraszamy ponownie

Aby oglądać naszą stronę należy potwierdzić wymagania dotyczące dostępu do strony.

Ta strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Aby potwierdzić, że spełniasz te wymagania, kliknij przycisk “Potwierdzam”.

Przechodząc dalej, oświadczasz, że:

Posiadasz formalne wykształcenie z zakresu medycyny / ochrony zdrowia lub prowadzisz działalność w zakresie medycyny / ochrony zdrowia.
Jesteś świadomy/a, że treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Udostępnianie materiałów zawartych na tej stronie na stronach i w social mediach przeznaczonych dla nie-profesjonalistów jest zabronione.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, aby potwierdzić rezerwację i zaproponować termin.