Badanie | Cena |
---|---|
Jedna noga | 4000 zł |
Usuwanie żylaków kończyn dolnych za pomocą fal radiowych. Technika polega na wewnątrzżylnej termoablacji radiowej naczyń żylnych różnego rodzaju i cechuje się małą inwazyjnością.
Zalety i różnice w porównaniu z klasyczną operacją czy laserową:
Istnieje wiele metod leczenia żylaków. Są dobierane podczas konsultacji z chirurgiem flebologiem – wybór konkretnej techniki zależy od stopnia rozwoju schorzenia i oczekiwań pacjenta. Do najpopularniejszych sposobów leczenia choroby żylakowej należy metoda EVRF (Endo Venous Radio Frequency), określana także mianem endoluminarnej techniki wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy użyciu fal radiowych. Przez wielu specjalistów chirurgii naczyniowej jest uznawana już za tzw. złoty standard w leczeniu żylaków kończyn dolnych.
Technika polega na wewnątrzżylnej termoablacji radiowej naczyń żylnych różnego rodzaju i cechuje się małą inwazyjnością. W porównaniu z klasyczną operacją chirurgiczną (tzw. stripping) metoda EVRF cechuje się minimalizacją dolegliwości pozabiegowych, brakiem rozległych krwiaków i rany w pachwinie, przede wszystkim zaś nie wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjent nie jest również unieruchomiony po terapii – może opuścić klinikę już godzinę po leczeniu.
W metodzie EVRF stosuje się fale radiowe wysokiej częstotliwości. Działanie techniki EVRF polega na wprowadzeniu do światła zmienionej chorobowo żyły cewnika emitującego fale radiowe wysokiej częstotliwości. Rozmiar instrumentu dobierany jest w zależności od średnicy konkretnego naczynia żylnego. W trakcie trwania procedury energia fal powoduje termoablację (znaczne podwyższenie temperatury) naczynia żylnego. Dużą zaletą aparatury medycznej wykorzystywanej przy leczeniu niewydolności żylnej falami radiowymi jest jej wielofunkcyjność.. Metoda jest skuteczna także przy zamykaniu nieestetycznych niebiesko-zielonych żyłek widocznych przez skórę (żył siatkowatych, inaczej naczyń żylnych).
Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem technologii fal radiowych pacjent uczestniczy w konsultacji flebologicznej połączonej z badaniem USG Duplex Color Doppler żył kończyn dolnych. W jej trakcie lekarz określa stopień zaawansowania choroby żylnej i wybiera najlepszą dla danej osoby metodę leczenia. Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje kilka ukłuć igłą i podaje choremu mieszankę leków znieczulających zmienioną chorobowo żyłę. Następnie, po założeniu specjalnego portu wprowadza do żyły aplikator fal (sondę) o częstotliwości radiowej i pod kontrolą USG umieszcza go w okolicy pachwiny.
Energia wyzwolona przy pomocy aplikatora powoduje zamknięcie żylaków – dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych i obkurczenia komórek mięśniowych, co pociąga za sobą zwężenie światła naczynia i jego zwłóknienie. Proces koagulacji żyły jest kontrolowany na bieżąco przez układ mikroprocesora, co zapobiega przegrzaniu i oparzeniu tkanek otaczających żyłę. Sonda rozłącza się samoczynnie po osiągnięciu maksymalnej dopuszczalnej mocy.
Procedura trwa ok. godzinę. Kończy ją powolne wycofywanie aplikatora z żyły i założenie na kończynę pończochy uciskowej. Należy ją nosić przez 48 godzin. Po zabiegu pacjent jest przewożony na łóżko, a po kontroli mającej miejsce mniej więcej po godzinie opuszcza gabinet. Może wrócić do normalnej aktywności praktycznie zaraz po leczeniu, a ewentualne dolegliwości pozabiegowe skutecznie niwelują środki przeciwbólowe.
Zabieg wykonuje Dr Filip Reś – specjalista chirurgii naczyniowej.
Ta strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Aby potwierdzić, że spełniasz te wymagania, kliknij przycisk “Potwierdzam”.
Przechodząc dalej, oświadczasz, że:
Posiadasz formalne wykształcenie z zakresu medycyny / ochrony zdrowia lub prowadzisz działalność w zakresie medycyny / ochrony zdrowia.
Jesteś świadomy/a, że treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Udostępnianie materiałów zawartych na tej stronie na stronach i w social mediach przeznaczonych dla nie-profesjonalistów jest zabronione.