Menu
Ginekomastia to pojęcie związane z przerostem gruczołu piersiowego określa stan prowadzący do powiększenia się tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych u mężczyzn (dolegliwość ta obejmuje tylko pacjentów płci męskiej). U osób, które dotyka, najczęściej jest powodem do odczuwania wstydu i pogłębienia kompleksów. U większości mężczyzn objawy ginekomastii wyglądają identycznie, choć jej przebieg może się różnić. Wyjaśniamy, jak wygląda diagnoza oraz leczenie ginekomastii.
Ginekomastia oznacza rozrost kilku tkanek: gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej w obrębie gruczołów piersiowych u mężczyzn – może dotyczyć jednego lub obydwu. Diagnozę tej dolegliwości zawsze stawia lekarz, ponieważ łatwo o pomylenie ginekomastii z przerostem tkanki tłuszczowej spowodowanej nadwagą (lipomastia).
Zaburzenie to może pojawić się już u niemowląt lub w okresie dojrzewania, jednak najczęściej ustępuje wtedy samoistnie. Jeśli tak się stanie, to mówimy o ginekomastii przejściowej, która zwykle występuje do 4. miesiąca życia, oraz o ginekomastii dojrzewaniowej, występującej u nastolatków w okresie 13-14 roku życia.
Ginekomastia dotyka dorosłych mężczyzn w różnym wieku, jednak jej przyczyna zawsze leży w nieprawidłowościach związanych z gospodarką hormonalną. Chodzi o zwiększenie aktywności estrogenów, a więc żeńskich hormonów płciowych żeńskich i/lub niedobór męskich hormonów płciowych (androgenów).
Jest kilka czynników, których występowanie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ginekomastii. Są to m.in.:
· dojrzewanie,
· stosowanie sterydów (anabolicznych, androgenów)
· choroba wątroby
· choroba nerek
· choroba tarczycy
· hormonalnie czynny nowotwór,
· starszy wiek,
· zespół Klinefeltera.
Ginekomastii Jednym z pierwszych objawów ginekomastii jest dobrze wyczuwalny guzek za otoczką brodawki sutkowej. Warto co pewien czas przeprowadzać kontrolę, a gdy wyczujemy taki guzek – jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Do innych objawów zaliczamy opuchnięte, nadmiernie wrażliwe lub bolące piersi. Wydobywająca się z brodawek sutkowych wydzielina to sygnał, że potrzebny jest kontakt z lekarzem.
W gabinecie lekarskim lekarz zweryfikuje, czy wyczuwalny guzek to objaw ginekomastii oraz czy należy wziąć pod uwagę wykonanie dalszych badań w kierunku wykluczenia raka piersi, który również może dotyczyć mężczyzn.
Ginekomastia to dolegliwość, która najczęściej występuje obustronnie. Zdarzają się jednak pacjenci z asymetrią piersi, którzy skarzą się na dolegliwość tylko po jednej stronie.
Pierwszym krokiem do udanej diagnozy i podjęcia się leczenia, jest udanie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci wykonanie odpowiednich badań. Po przeanalizowaniu szczegółów podejmie decyzję, co dalej.
Jeżeli problem występuję w wyniku zmian hormonalnych, konieczne jest skierowanie do lekarza endokrynologa. Ten lekarz przepisze odpowiednie leki, które podnoszą poziom męskich hormonów płciowych.
Jeśli podczas badania lekarz zdiagnozuje ginekomastię gruczołowo-tłuszczową, wtedy zostaniesz skierowany do chirurga plastycznego lub ogólnego.
Jeśli o problemie stanowi nadwaga pacjenta, a przerost tkanki spowodowany jest nadmiernymi kilogramami, wtedy warto wybrać się do dietetyka. Opracuje on odpowiednią dietę, która pozwoli zrzucić kilogramy bez efektów jojo i z którego pomocą zmienisz nawyki żywieniowe.
Brak równowagi hormonalnej w organizmie mężczyzny to częsta przyczyna pojawiania się ginekomastii. Oprócz tego przyczyny ginekomastii mogą mieć również swoje źródło w chorobach nerek czy wątroby.
Wywiad i badanie fizykalne u lekarza to początek diagnozy. Po nich najczęściej jest stosowane oznaczenie stężeń androgenów i estrogenów, a także hormonów gonadotropowych. W celu wykluczenia innych chorób, lekarz może wystawić skierowanie na badania:
· morfologia krwi z rozmazem,
· próby wątrobowe,
· badanie markerów nowotworowych,
· badanie ogólne moczu,
· próby nerkowe,
· mammografia,
· USG tarczycy,
· USG gruczołów piersiowych,
· biopsja,
· Inne badania obrazowe.
Najważniejszy krok to rozpoznanie schorzenia, które przyczyniło się do powstania ginekomastii. Leczenie podstawowego schorzenia pozwoli często na delikatne zniwelowanie problemu przerostu gruczołu piersiowego.
Lekarz może podjąć decyzję o zaimplementowaniu leczenia farmakologicznego, które wpłynie na zaburzoną równowagę hormonalną. To najczęściej leki, których zadaniem jest blokowanie aktywacji podwzgórzowych receptorów estradiolu lub inhibitory aromatazy. Jednak o skuteczności takiej kuracji decyduje kilka czynników.
U części pacjentów występuje ginekomastia idiopatyczna, czyli taki przypadek, w którym nie można ustalić czynnika wpływającego na przerost brodawki sutkowej. W takich przypadkach zaleca się rozważenie chirurgicznego leczenia ginekomastii. Jest ono szczególnie rekomendowane jeszcze wtedy, gdy dotychczasowe metody leczenia nie przyniosły pożądanych efektów albo gdy mamy do czynienia ze zdiagnozowaną przez lekarza ginekomastią przetrwałą.
Ginekomastia wymaga wykonania wcześniejszej diagnostyki u każdego mężczyzny. Musisz wykonać:
· USG piersi,
· badanie jąder,
· badanie endokrynologiczne.
Ginekomastia stanowi problem estetyczny i przyczynia się do powstawania kompleksów dotyczących ciała, co negatywnie odbija się na jakości życia. Zalecamy wtedy wykonanie leczenia chirurgicznego. Biorąc pod uwagę indywidualną budowę piersi i proporcje tkanki gruczołowej i tłuszczowej, wykonuje się klasyczne wycięcie gruczołu z cięcia skupionego wokół brodawki sposobem Webstera. Gdy u pacjenta występuje obfita tkanka tłuszczowa, dodatkowo przeprowadza się liposukcję. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu ogólnym.
Ginekomastia z redukcją i plastyką piersi to zabieg zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który trwa około 1 godziny. Chirurg w trakcie operacji usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej poprzez liposukcję, pozostawiając jędrniejszą i lepiej wyprofilowaną klatkę piersiową. Następnie usuwany jest gruczoł. W górnej części brodawki wykonuje się niewielkie nacięcie i w ten sposób usuwa gruczoły.
Operacja kończy się założeniem szwów, zwykle rozpuszczalnych, a obszar goi się szybko, często bez komplikacji. Po wykonaniu zabiegu musisz pamiętać o noszeniu wspomagającej odzieży elastycznej przez około 3 tygodniu. W zależności od charakteru wykonywanej pracy i zajęć, pacjenci mogą wrócić do swoich obowiązków już kilka dni po wykonanym zabiegu. Korekta piersi nie dotyczy tylko kobiet. Ginekomastia to problem, który dotyka wielu pacjentów, zwiększa kompleksy i zmniejsza satysfakcję z życia. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem i przede wszystkim koniecznym, jest ingerencja, aby poczuć się lepiej z samym sobą. W naszej klinice przeprowadzisz bezpieczny i skuteczny zabieg leczenia ginekomastii u mężczyzn.
Głównym efektem zabiegu jest redukcja gruczołów piersiowych u pacjenta oraz przywrócenie właściwego kształtu mięśnia piersiowego.
Nieodłącznym ogniwem operacji ginekomastii jest fizjoterapia. Zapewni ona lepsze i szybsze efekty po zabiegu oraz zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Fizjoterapeuta dokona oceny sytuacji pacjenta i w zależności od czasu, jaki minął po operacji, wykona odpowiednie zabiegi.
Warto podkreślić, że leczenie chirurgiczne ginekomastii jest przez pacjentów dobrze tolerowane. To, co najważniejsze z punktu widzenia pacjenta, to jednak długotrwałe i satysfakcjonujące efekty kosmetyczne. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne, małoinwazyjne techniki, przy których stosowane są nieduże, bo jedynie milimetrowe nacięcia chirurgiczne. Oczywiście należy pamiętać o tym, że odpowiednią formę zabiegu dla pacjenta wybiera lekarz. Mężczyźni, którzy kwalifikują się do mało inwazyjnych zabiegów, mogą liczyć na jeszcze krótszy okres rekonwalescencji i szybszy powrót do codziennych zajęć i obowiązków, oraz niskie ryzyko powikłań.
Cena zabiegu ginekomastii zależy od rodzaju zabiegu i zastosowanej metody. Szczegółowe ceny w cenniku poniżej.
Ginekomastia |
|
Ginekomastia
(liposukcja + operacja sposobem Webstera) |
9000 – 10000 pln |
Ginekomastia
z redukcją i plastyką piersi |
13000 – 17000
pln |