Szukaj
Szukaj

Najskuteczniejsze metody walki z rozstępami stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej

Rozstępy to problem, który dotyka wiele osób w różnym wieku. Badania wykazują, że z defektem tym może borykać się nawet 70% nastolatków i 90% kobiet w ciąży. Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nieestetyczny problem pojawia się w różnych częściach ciała i znacząco obniża komfort życia pacjentów. Wygląd zmian jak i skuteczność terapii uzależniony jest od stadium rozwoju rozstępów. Odpowiednio dobrane procedury zabiegowe w znaczący sposób są w stanie zredukować zmiany i poprawić kondycję skóry. 

metody walki z rozstępami

Spis treści

W jaki sposób powstają rozstępy?

Rozstępy to zaburzenia włókien elastynowych skóry właściwej, które przypominają bliznę. Kluczową różnicą między bliznami i rozstępami jest fakt, że rozstępy powstają wskutek rozdziału warstw skóry właściwej, natomiast blizny powstają w wyniku powstawanie jej ubytku, który uzupełniany jest tkanką łączną włóknistą. 

Wygląd rozstępów zależny jest od fazy rozwoju, na której obecnie się znajdują. 

• Faza początkowa (zapalna) – W tej fazie rozstępy są sinoczerwone lub fioletowe, są równolegle ułożone.  Na tym etapie istnieją największe szanse na ich usunięcie. 

• Faza zanikowa- inaczej zwana też fazą bliznowacenia. Rozstępy mają kolor perłowo-biały, są atroficzne i lekko zapadnięte, wyczuwalne przy dotyku. Zmiana ich koloru następuje na skutek prób regeneracji uszkodzonej sieci włókien kolagenu i elastyny. Proces leczenia na tym etapie jest trudniejszy, natomiast można polepszyć stan samej skóry i sprawić, że zmiany będą mniej widoczne

czemu mam rozstępy, rozstępy czemu powstają

Przyczyny powstawania rozstępów:

• nadmierne rozciąganie skóry (nadmierny wzrost, zwiększona masa ciała, ciąża, nadmierna aktywność fizyczna)

• zaburzenia hormonalne (zwiększony poziom kortyzolu bądź estrogenów)

• zażywanie leków zawierających glikokortykosteroidy

• nieprawidłowa dieta 

• predyspozycje genetyczne 

W jaki sposób pozbyć się rozstępów?

Najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się przy nowo powstałych rozstępach, jednakże w każdym stadium ich rozwoju można w znaczący sposób zredukować ich ilość i poprawić jakość skóry. Poniżej przykłady procedur zabiegowych, które dają najlepsze efekty w walce z tym defektem skórnym.

Radiofrekwencja mikroigłowa sposobem na rozstępy

Zabieg RF radiofrekwencja mikroigłowa polega na jednoczesnym mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry za pomocą fal elektromagnetycznych. Uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne stymulują fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu.  Oddziaływanie na skórę mikroigłami, które uszkadzają mechanicznie tkankę, pobudzają jej naturalne procesy regeneracyjne. Natomiast wskutek podgrzewania włókien kolagenowych ulegają one skróceniu i zagęszczeniu, powstają też między nimi nowe wiązania. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają wypełniać się nowym kolagenem i stopniowo zanikać. Efektem jest zredukowanie liczby rozstępów i ujędrnienie skóry. Metodę z powodzeniem można stosować przy rozstępach zarówno w fazie zapalnej jak i zanikowej. 

Laser frakcyjny ablacyjny Co2

Laser frakcyjny CO2 ten w przeciwieństwie do laserów nieablacyjnych działa zarówno wewnątrz skóry, jak i na jej powierzchni. Światło lasera wnika w skórę, gdzie jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Następnie dochodzi do jej podgrzania do bardzo wysokiej temperatury i odparowania (ablacji), a w raz z nią tkanki w której się znajdowała.  Reakcja fototermiczna natomiast, powoduje zwiększenie aktywności białek szoku cieplnego (HSP), które są jednymi z najsilniejszych aktywatorów naprawy. Podczas zabiegu uszkodzeniu nie ulega cała powierzchnia skóry, mikroskopijne ubytki powstają w kilku milimetrowych odstępach, co pozwala w znaczący sposób przyśpieszyć procesy regeneracyjne. 

Efektem zabiegu oprócz zredukowania rozstępów oraz ujędrnienia skóry jest jej złuszczenie, co daje efekt odświeżenia skóry. 

Dermapen to urządzenie wykorzystujące technikę tzw. frakcjonowania mikroigłowego. Jest wyposażone w głowicę z igłami o mikroskopijnej średnicy. Urządzenie pozwala na kontrolowane i pulsacyjne nakłuwanie skóry na wybraną głębokość. Skutkuje to powstawaniem mikrouszkodzeń tkanki i stymulacji procesów odnowy skóry. Pobudzenie produkcji włókien kolagenowych przyczynia się do uzupełnienia ubytków w rozstępach nową tkanką. Efektem jest zmniejszenie widoczności rozstępów, zagęszczenie i rozjaśnienie skóry. 

Karboksyterapia najlepszy zabieg na rozstępy

Karboksyterapia– śródskórne (w przypadku rozstępów) podanie medycznego dwutlenku węgla. Cząsteczki wody reagują z Co2, tworząc kwas węglowy, który obniża pH tkanek. Hemoglobina uwalnia tlen i rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając obwodowy przepływ krwi (efekt Bohra). Subkliniczny stan zapalny spowodowany iniekcją gazu, aktywuję makrofagi, fibroblasty i komórki śródbłonka. Powoduję to neowaskularyzację i przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej w celu regeneracji skóry. Karboksyterapia zmniejsza widoczność i długość rozstępów oraz powoduję ich zblednięcie.

Osocze Bogatopłytkowe (PRP) i mezoterapia igłowa na rozstępy

Osocze Bogatopłytkowe (PRP) – to skoncentrowane płytki krwi odwirowane i zatopione w niewielkiej ilości osocza. Preparat podaje się śródskórnie niewielkimi depozytami w tkankę pokrytą rozstępami.  Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważny dla regeneracji komórek skóry czynnik wzrostu. Osocze bogatopłytkowe indukuję przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej, tworzenie włókien kolagenowych i elastynowych. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia rozstępów. 

Mezoterapia igłowa to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu wprost do skóry właściwej koktajli odżywczych powodujących odnowę i regeneracje tkanek. Na rozstępy można stosować nastepujące substancje aktywne: biotynę, krzem, cynk, miedź, DMAE, czy kwas polimlekowy. Oprócz działania substancji chemicznych kolejnym czynnikiem wywołującym poprawę jakości struktury skóry są nakłucia, które stymulują skórę do tworzenia nowych włókien kolagenu i elastyny. 

 

Najskuteczniejszą terapią w walce z rozstępami są metody łączone. Ich dobór zależy od wielu czynników i poprzedzony jest konsultacją. Walka z tymi nieestetycznymi zmianami nie rzadko jest ciężka i długa, ale z powodzeniem pozwala zredukować widoczność rozstępów, dzięki czemu pozwala się cieszyć zdrową, piękną skórą. 

 
podpis na blog JC.1

Zapraszamy ponownie

Aby oglądać naszą stronę należy potwierdzić wymagania dotyczące dostępu do strony.

Ta strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Aby potwierdzić, że spełniasz te wymagania, kliknij przycisk “Potwierdzam”.

Przechodząc dalej, oświadczasz, że:

Posiadasz formalne wykształcenie z zakresu medycyny / ochrony zdrowia lub prowadzisz działalność w zakresie medycyny / ochrony zdrowia.
Jesteś świadomy/a, że treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Udostępnianie materiałów zawartych na tej stronie na stronach i w social mediach przeznaczonych dla nie-profesjonalistów jest zabronione.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, aby potwierdzić rezerwację i zaproponować termin.