Szukaj
Szukaj

Wiotka skóra- co to jest i skąd się bierze?

Z pojęciem wiotkiej skóry spotykamy się zarówno u osób młodych, jak i starszych. Jest to przede wszystkim defekt estetyczny. Pojęcie to może dotyczyć zarówno twarzy jak i całego ciała. Zwykle to jeden z efektów starzenia się, jednak nie jest to jedyna przyczyna pojawienia się wiotkiej skóry. Do kolejnych zaliczamy szybką redukcję masy ciała spowodowaną dietą/ stresem lub chorobą, zbyt częste wystawianie się na promieniowanie UV. Często luźna skóra występuje też u kobiet po ciąży i porodzie.

Skóra zbudowana jest z kolagenu, który tworzy białkowe spirale spełniające funkcje podporowe w skórze. Jeśli dojdzie do utraty połączenia pomiędzy łańcuchami- spirale tracą swoją sprężystość i elastyczność wydłużając się i zmieniając swą szerokość. Jeśli dodatkowo dojdzie do spadku masy ciała czyli zmiany objętości w adipocytach ( kom. tłuszczowych) – efekt luźnej skóry jest nieunikniony.

wiotka skóra, zabieg na wiotkość skóry, efekty przed i po

Spis treści

Od czego zależy jędrność skóry?

Skóra zbudowana jest z włókien kolagenowych i elastyny, które tworzą siatkę- taki stelaż odpowiada za właściwe napięcie skóry. Z wiekiem lub w wyniku zaburzeń procesów fizjologicznych (szybka utrata masy ciała, ciążą, itd) zostaje spowolniona synteza włókien kolagenowych i elastynowych- efektem jest osłabienie sprężystości i jędrności skóry.

Dużą rolę w temacie gęstości i elastyczności skóry odgrywają hormony- największe zmiany odczuwają kobiety w okresie okołoporodowym, w czasie trwania menopauzy oraz osoby borykające się z zaburzeniami pracy tarczycy.

Aby skóra pozostała w dobrej kondycji, należy przede wszystkim zadbać o jej odpowiednie nawilżenie od wewnątrz i na zewnątrz. Kluczowe znaczenie ma także odpowiednia ilość kwasu hialuronowego, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Jeśli nastąpi znaczny jego ubytek- skóra staje się przesuszona, szybciej się marszczy i opada.

Jak skutecznie zapobiegać zwiotczeniu skóry?

Skutecznym sposobem na zapobieganie utraty jędrności skóry jest z pewnością:

– utrzymywanie zbilansowanej diety,

– zdrowy tryb życia: unikanie używek

– aktywność fizyczna,

– picie dużej ilości wody,

– odpowiednia pielęgnacja ciała kosmetykami nawilżającymi/ ochronnymi z filtrami UV/ regenerującymi dobranymi do potrzeb skóry,

– masaże i wszelkie zabiegi ujędrniające.

Jak poprawić stan skóry na brzuchu?

Obszarem, którego najczęściej dotyczy temat wiotkości skóry jest brzuch. Istnieje wiele sposobów, które w znaczący sposób poprawiają jakość skóry. Jednym z nich jest radiofrekwencja mikroigłowa: pomaga nie tylko ujędrnić zwiotczałą skórę, ale także spłycić rozstępy i tym samym zmniejszyć ich widoczność. Po serii zabiegów następuje przebudowa skóry, poprawa elastyczności, zwiększenie gęstości oraz poprawa kolorytu. Technologia łączy w sobie mikronakłuwanie z uwalnianiem wiązki plazmy, która powoduje mikrouszkodzenia mocno stymulujące skórę na kilku płaszczyznach: prowadzą do odnowy naskórka, w skórze właściwej zapoczątkowują procesy prowadzące do odbudowy kolagenu i elastyny, pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu.

Radiofrekwencja mikroigłowa- jaki to zabieg?

Jest to terapia łącząca w sobie 2 technologie: pierwszą z nich jest wykorzystanie frakcyjnych mikronakłuć skóry, które powodują powstanie kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, co z kolei uruchamia kaskadę naprawczą. Kolejna to unipolarna fala radiowa, która poprzez wytworzenie wysokiej temperatury w tkankach ( temperatura ta wynosi między 45-55 stopni) powoduje skrócenie włókien kolagenowych i stymuluje fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się bardziej napięta, a jej struktura jest spójna.

Po zbiegu skóra zwykle jest mocno zaczerwieniona, czasem pojawia się też obrzęk, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała ( ok 37 stopni) i uczucie rozbicia.

 

Dla kogo zabieg ALMA PIXEL RF?

• dla osób po 25 roku życia, które chcą zapobiegać starzeniu się skóry

• wszystkich borykających się z problemem wiotkiej skóry

• celu zwężenia porów poprzez zmniejszenie produkcji sebum

• do poprawy kondycji skóry: jej napięcia, gęstości, elastyczności

• ujednolicenia kolorytu skóry

• zmniejszenia widoczności blizn i rozstępów

Czy podczas zabiegu ALMA PIXEL RF odczuwalny jest ból?

Zabieg powoduje mikrouszkodzenia skóry, w związku z tym jest odczuwalny. Przed zabiegiem zaleca się użycie maści znieczulającej z lidokainą typu Emla. W przypadku ciała (dekolt, ramiona, brzuch) kwestia użycia maści jest indywidualna i zależy od progu bólu pacjenta.

Przeciwwskazania:

• ciąża i karmienie piersią

• choroby nowotworowe

• zaburzenia gojenia

• niewyrównana cukrzyca

• choroby krwi- małopłytkowość, anemia

• choroby układu krążenia

• infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze

• skłonność do powstawania keloidów, bliznowców

• epilepsja

• przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, nlpz

• metalowe implanty

• rozrusznik serca, aparat słuchowy

• terapia izotretynoiną i jej pochodnymi

• choroby ogólnoustrojowe.

 

 

Opis zabiegu krok po kroku:

Przed każdym zabiegiem pacjent wypełnia formularz zgody i kwestionariusz medyczny, który kwalifikuje go do wykonania zabiegu.

1. demakijaż skóry, oczyszczenie obszaru zabiegowego

2. nałożenie kremu znieczulającego

3. zmycie maści i dezynfekcja skóry

4. zabieg właściwy: dobór odpowiednich parametrów do problemu i kondycji skóry, praca na kilku głębokościach, w zależności od potrzeb pacjenta

5. zalecenia pozabiegowe i umówienie wizyty kolejnego zabiegu/ kontrolnej

Dla najlepszych efektów zaleca się wykonanie zabiegu 4-6 razy w zależności od problemu/ potrzeb oraz wyjściowego stanu skóry.

Minimalne odstępy między zabiegami muszą wynosić 4 tygodnie, w niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się nawet do 6.

Zalecenia pozabiegowe:

Przez 24 h od wykonania zabiegu zaleca się wysuszanie skóry ( jest ona zaczerwieniona, podrażniona), nie należy wówczas przemywać jej wodą/ tonikiem/ mleczkiem itp. a także zabrania się stosowania kremów/ maseczek/ serum. W domu dobrze jest zmienić ręcznik na czysty, to samo dotyczy poszewki na poduszkę, w celu zmniejszenia możliwości powstania infekcji. Po tym czasie należy wrócić do stosowania pielęgnacji domowej, ze szczególnym uwzględnieniem w niej kremów nawilżających z filtrem SPF. Należy unikać ekspozycji na promienie UV, wszelkich miejsc mogących przyczynić się do zanieczyszczenia obszaru pozabiegowego- basenów, saun, siłowni, itp.

 

Czym jest karboksyterapia?

Kolejnym skutecznym zabiegiem, który pomaga w walce z wiotkością skóry jest karboksyterapia.

Karboksyterapia to zabieg z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla. Terapia polega na śródskórnym lub podskórnym podaniu gazu, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. W walce z luźną skórą sprawdza się, ponieważ po zakończonej serii zabiegów ( wynosi ona od 10 do 20 sesji zabiegowych) dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych oraz poprawy mikrokrążenia. Podczas każdego zabiegu dochodzi do zwiększenia transportu tlenu i składników odżywczych, a także poprawy przepływu krwi w tkankach. W efekcie skóra napina się, staje się jędrna i elastyczna.

Dla kogo zabieg karboksyterapii?

Najczęściej zabieg karboksyterapii jest stosowany w terapii łączonej z innymi zabiegami. W problemie wiotkiej skóry jeszcze bardziej skuteczny będzie z dermomasażem, termoliftingiem, RF czy RF mikroigłowej, przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych między poszczególnymi zabiegami.

Jak często można wykonywać zabieg karboksyterapii w celu ujędrnienia i zagęszczenia skóry?

Na początek zaleca się wykonanie serii zabiegów, która wynosi od 10 do 20 spotkań w odstępie tygodnia. Czas ten może wydłużyć się do 1 zabiegu na 10-14 dni. Ważne jest, by odstępy między zabiegami były takie same. Czas trwania zabiegu wynosi od 10 do 40 minut, w zależności od wytrzymałości pacjenta. Pora roku nie ma znaczenia przy wykonywaniu zabiegu- serię karboksyterapii można rozpocząć zarówno wiosną, latem, jaki i jesienią czy zimą.

Co  odczuwamy podczas zabiegu?

Podczas zabiegu karboksyterapii możliwe jest odczuwanie rozpierania, delikatnego pieczenia, szczypania lub mrowienia. Przy dotyku miejsca poddanego zabiegowi może wystąpić efekt gąbeczki ( czuć gaz przemieszczający się w tkankach), jest on chwilowy, może utrzymywać się do ok 12 h od zakończenia zabiegu. U niewielkiej grupy osób może pojawić się lekkie zaczerwienienie i jest to objaw jak najbardziej prawidłowy. Podczas każdego zabiegu z wykorzystaniem igieł istnieje też możliwość powstania siniaków, które jednak szybko znikają.

Zalecenia pozabiegowe:

Po zabiegu karboksyterapii ważne jest unikanie masaży, dermomasaży, silnego tarcia miejsca po zabiegu. Ok 48-72 h zaleca się unikanie saun, solariów, basenów. Do ćwiczeń o umiarkowanej intensywności można wrócić już po kilku h od zabiegu, kiedy uczucie gąbki/ opuchlizna minie- nie ma wówczas ryzyka powstania zbyt dużego ciśniania wewnątrztkankowego, a w konsekwencji pojawienia się krwiaków podskórnyc\

 

Jak długo utrzymuje się efekt karboksyterapii?

Efekt po serii zabiegów karboksyterapii utrzymuje się w zależności tego, jaki tryb życia będzie prowadzić pacjent. Jeśli będzie dbać o odpowiednie odżywianie, dawkę aktywności fizycznej i właściwe nawodnienie organizmu, a także pielęgnację skóry- zabiegi przypominające raz do roku będą wystarczające.

Przeciwwskazania do zabiegu karboksyterapii:

• ciąża i karmienie piersią

• aktywne zakażenie wirusowe/ bakteryjne

• aktywna opryszczka, szczególnie w ostrej fazie

• nowotwór i okres mniejszy niż 5 lat od zakończenia leczenia

• choroby serca

• niewydolność serca/ płuc/ nerek

• epilepsja

• niewyrównana cukrzyca

• hemofilia

• choroby tkanki łącznej

• trądzik różowaty

 

Mezoterapia z wykorzystaniem preparatu na bazie krzemionki organicznej

Krzemionka jest organicznym związkiem krzemu, który pełni znaczącą rolę w budowaniu tkanki łącznej. Znana jest ze swoich właściwości regenerujących. Podczas zabiegu mezoterapii powoduje stymulację i regulację mitozy fibroblastów, czego efektem jest naprawa zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. W skórze reguluje przemiany i podziały komórek. Krzem jest obecny nie tylko w włóknach kolagenowych, elastynowych, ale też wchodzi w skład glikoprotein strukturalnych i proteoglikanów. Ma więc znaczący wpływ na wygląd skóry.

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia jest zabiegiem, który szybko i skutecznie dostarcza składniki odżywcze, w tym krzemionkę, do skóry. Dzięki wykorzystaniu igły, z łatwością pokonujemy barierę naskórka, a wstrzyknięta substancja czynna trafia dokładnie tam, gdzie chcemy ją wprowadzić- do skóry właściwej. Wykorzystanie koktajlu z krzemionką organiczną pozwala w skuteczny sposób przywrócić jędrność i napięcie skóry.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Zwykle przed zabiegiem mezoterapii igłowej stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci maści, która sprawia, że terapia staje się bezbolesna. We właściwej części zabiegu następuje wstrzyknięcie preparatu z krzemionką na głębokość ok 3 mm w głąb skóry. Preparat/ koktajl zwykle dobierany jest indywidualnie. Podczas jednego zabiegu używa się jednej lub kilku ampułek produktu, w zależności od powierzchni skóry, którą ostrzykujemy. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, nakłucia robi się w odległości od 0,5 do 1 cm. Czas zabiegu uzależniony jest od wielkości powierzchni zabiegowej oraz indywidualnych odczuć pacjenta. Zaleca się wykonanie serii, która powinna zamknąć się w 4, maksymalnie 6 wizytach. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić 2 do 3 tygodni.

Przeciwwskazania:

• ciąża i karmienie piersią

• choroby nowotworowe

• aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne

• aktywna opryszczka

• alergia na którykolwiek składnik preparatu

• skłonność do powstawania bliznowców/ keloidów/ blizn przerostowych

• przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi


Poniżej przykład terapii łączonej wszystkich 3 wyżej opisanych zabiegów:

Dziewczyna lat 23, po znacznej utracie masy ciała- 42 kg w bardzo krótki czasie. Dodatkowo obarczona skłonnościami genetycznymi do wiotczenia skóry. Odesłana z 3 klinik medycyny estetycznej w Krakowie na zabieg chirurgicznego wycięcia nadmiaru skóry.

1. Przed zabiegiem

2. W trakcie trwania terapii.

3. Po np. roku od zakończenia terapii- na to musimy jeszcze chwilę poczekać

zabiegi na wiotkość skóry, efekty przed i po
podpis na blog BP.1

Zapraszamy ponownie

Aby oglądać naszą stronę należy potwierdzić wymagania dotyczące dostępu do strony.

Ta strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych. Aby potwierdzić, że spełniasz te wymagania, kliknij przycisk “Potwierdzam”.

Przechodząc dalej, oświadczasz, że:

Posiadasz formalne wykształcenie z zakresu medycyny / ochrony zdrowia lub prowadzisz działalność w zakresie medycyny / ochrony zdrowia.
Jesteś świadomy/a, że treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Udostępnianie materiałów zawartych na tej stronie na stronach i w social mediach przeznaczonych dla nie-profesjonalistów jest zabronione.

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, aby potwierdzić rezerwację i zaproponować termin.